Wpisz i naciśnij enter

Tęgość buta - dowiedz się, dlaczego warto sprawdzić ją przed zakupem obuwia

Tęgość buta - dowiedz się, dlaczego warto sprawdzić ją przed zakupem obuwia

O tym, jak ważne jest idealne dopasowanie obuwia, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak wbrew pozorom, nowa para butów powinna mieć nie tylko odpowiednią dla naszej stopy długość - równie ważna jest tęgość buta. Tęgość obuwia to jeden z ważniejszych parametrów, z którymi warto zapoznać się podczas zakupu nowych butów. To od niej zależeć będzie nasz komfort ich użytkowania oraz zdrowie stóp. Co w praktyce oznacza tęgość buta? Jak określić tęgość obuwia? Podpowiadamy!

Czym jest tęgość buta?

Tęgość obuwia określa, ile miejsca przeznaczonego na stopę znajduje się wewnątrz buta. Choć często mylona jest z szerokością stopy, to składa się z kilku elementów, którymi są: obwód w najszerszym miejscu śródstopia, obwód podbicia, szerokość pięty oraz szerokość w przedstopiu.

To, czym jest tęgość buta, najlepiej ilustruje prosty przykład. Dwie osoby noszą obuwie o tym samym rozmiarze (z identyczną długością wkładki) - jedna z nich jest drobnej postury, a druga ma lekką nadwagę. Duże prawdopodobieństwo, że ten sam but nie będzie dla nich równie komfortowy. Tęgość obuwia zależna jest też od uwarunkowań antropologicznych - dla przykładu Rosjanie mają zwykle wyższe, a Włosi niższe podbicie w porównaniu z Polakami. Fakt ten uwzględniają producenci obuwia, posiadający w swojej ofercie różne tęgości obuwia, pozwalające dopasować je do potrzeb osób z wąskimi lub tęższymi stopami.

Jakie są oznaczenia tęgości butów?

Choć producenci obuwia stosują różne oznaczenia tęgości butów, znaczna większość z nich posługuje się podobnymi parametrami. Tęgość obuwia jest oznaczona literami alfabetu, a literom tym odpowiadają określone wymiary wnętrza buta. Litery z początku alfabetu oznaczają buty dla węższych stóp. Kolejne litery wskazują, że wnętrze obuwia jest obszerniejsze.

  • tęgość buta E - bardzo wąskie buty polecane osobom, w przypadku których buty standardowej szerokości spadają ze stóp,
  • tęgość buta F - buty wąskie dla osób z filigranową sylwetką i szczupłymi stopami, 
  • tęgość buta G (niekiedy określana jako tęgość buta D) - buty standardowej szerokości, zdecydowanie najczęściej spotykane na rynku, odpowiednie dla posiadaczy stóp, które nie są ani za wąskie ani za szerokie,
  • tęgość buta H - obuwie szersze, przeznaczone dla osób, u których występują między innymi haluksy.

Oprócz tęgości podstawowych, spotykane są również połówkowe - E ½, F ½, G ½ i H ½. Odpowiednie dla stóp tęgich są tęgości H oraz wyższe. Na rynku można spotkać także obuwie o tęgości J, K i M. To buty odpowiednie dla osób, które mają bardzo szerokie stopy, a także tych, które zmagają się z różnego rodzaju problemami stóp.

 Tęgość buta - jak zmierzyć?

Jak określić tęgość buta? Aby dopasować obuwie o odpowiedniej tęgości, należy wykonać kilka pomiarów. Przede wszystkim konieczne jest zmierzenie:

  • szerokości przedstopia,
  • szerokości w pięcie,
  • obwodu przedstopia,
  • obwodu przez podbicie.

Wszelkich pomiarów dokonujemy na boso, w pozycji stojącej - po to, by ciężar ciała był rozłożony równomiernie. Należy przy tym zachować wyprostowaną sylwetkę z rękami skierowanymi w dół i głową do przodu. Pięty muszą dotykać ziemi. Do prawidłowego pomiaru tęgości swoich stóp możemy użyć metra krawieckiego. Ołówkiem trzymanym prostopadle do płaszczyzny podłogi należy zrobić obrys na kartce, dzięki czemu zmierzymy długość i szerokość. Pomoc drugiej osoby będzie niezbędna, aby pomiar był dobrze wykonany. Następnie pobrane wymiary należy porównać z poglądowymi tabelami tęgości dostępnymi w internecie. Dzięki temu można dobrać obuwie charakteryzujące się optymalną tęgością dopasowaną do naszych stóp.

Dlaczego tęgość buta jest tak ważna?

Wraz z wyborem odpowiedniego rozmiaru, określenie prawidłowej tęgości buta zapewnia nam jego idealne dopasowanie do stopy. Zbyt luźne obuwie, które powoduje jej przesuwanie się do przodu, jest narażone na uszkodzenia. Z kolei zbyt ciasne obuwie wywiera duży nacisk na stłoczone z braku miejsca palce. W kwestii tęgości obuwia nie bez znaczenia jest też materiał, z którego wykonane są buty - doskonałym wyborem jest obuwie skórzane, które dobrze dopasowuje się do kształtu stopy podczas noszenia. Zobacz jak dbać o skórzane buty i ciesz się ich nienagannym wyglądem przez długie lata.

Kupując kolejne buty warto pod uwagę wziąć również nasze dotychczasowe doświadczenia. Jeśli poprzednie obuwie było dla nas zbyt luźne powinniśmy przymierzyć buty o tęgości F. Analogicznie, w przypadku gdy były za ciasne, odpowiednie mogą okazać się buty o tęgości H. W wielu przypadkach odpowiednie będzie standardowe obuwie o tęgości buta G lub nieco szersze G ½.

Za luźne lub za ciasne buty - co zrobić?

Wreszcie znalazłeś wymarzone buty - wykonane z wysokiej jakości materiału, w idealnym kolorze i dopasowanym rozmiarze… niemalże. Lekki dyskomfort to częsty problem - czy w jego wypadku nie pozostaje nic innego jak zwrot lub wymiana obuwia? Na szczęście nie! W przypadku delikatnych luzów możemy sięgnąć po specjalną wkładkę, z pomocą której podwyższymy stopę w bucie i zmniejszymy dyskomfort. Z kolei jeśli doskwierają nam nieco obciskające buty, możemy rozbić je z pomocą specjalnych preparatów do rozciągania obuwia. Po zastosowaniu środka należy założyć buty, aby środek zadziałał. 

Obie te metody nie zmienią jednak tęgości obuwia. By uniknąć problemów z odpowiednią tęgością, możemy zdecydować się na zakup butów ze specjalną elastyczną cholewką, która pozwala na ich lepsze dopasowanie do indywidualnego kształtu stopy.

By uniknąć problemów ze zbyt ciasnym lub zbyt luźnym obuwiem pamiętajmy o tym, by zawsze odpowiednio dobierać jego rozmiar i tęgość do rozmiarów stopy. Informację o tęgości butów Wojas znajdziemy  w opisie wszystkich produktów, takich jak kozaki damskie, botki męskie i nie tylko. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty, w której dostępne są buty o różnych tęgościach!

Poznaj hit tej jesieni, czyli buty motocyklowe bikery!
Poprzedni
Poznaj hit tej jesieni, czyli buty motocyklowe bikery!
Jak ubrać się na Wigilię? Poznaj nasze propozycje na eleganckie stylizacje na święta dla Pań i Panów
Następny
Jak ubrać się na Wigilię? Poznaj nasze propozycje na eleganckie stylizacje na święta dla Pań i Panów