Wpisz i naciśnij enter

Jak dbać o buty, aby służyły latami? Sprawdź nasze wskazówki

jak dbać o buty

Wcale nie musisz rozstawać się ze swoimi ulubionymi butami po sezonie czy dwóch. Odpowiednie postępowanie z obuwiem pozwala na to, aby zachować je w bardzo dobrym stanie przez długi czas. W dzisiejszym artykule przedstawiamy porady, dzięki którym dowiesz się, jak dbać o buty, aby cieszyć się nimi przez wiele lat.

Krok pierwszy: impregnacja

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić po zakupie jest impregnacja butów. To właśnie ten prosty, ale niestety często pomijany zabieg, będzie miał kluczowy wpływ na żywotność naszego obuwia. Na buty nakładamy specjalny środek, który nie tylko ochroni je przed uszkodzeniami spowodowanymi przemoczeniem, ale także zabezpieczy je przed drobnymi zabrudzeniami. Pamiętaj, aby zawsze wybierać preparat przeznaczony specjalnie do materiału, z którego wykonane jest Twoje obuwie. Buty z weluru zaimpregnujesz środkiem Aqastop, do skóry licowej użyjesz specjalnego kremu, a do butów materiałowych najlepiej wykorzystać specjalny spray. Dzięki temu obuwie nie zmieni swojej struktury, a zawarte w środkach składniki odżywcze poprawią jego wygląd.

Buty męskie i damskie, które z odpowiednią pielęgnacją posłużą Ci przez lata, znajdziesz w ofercie sklepu Wojas.

odpowiednia pielęgnacja obuwia

Proces impregnacji powinniśmy co jakiś czas powtarzać. Pamiętaj również, aby zawsze zabezpieczać obuwie, które wraz z końcem sezonu odkładasz do szafy. Dzięki temu przedłużysz jego dobry stan. Dobrą praktyką będzie również włożenie do środka butów specjalnego wypełniacza, dzięki któremu materiał będzie mógł “odpocząć”.

Jak dbać o buty na co dzień?

Ogromny wpływ na stan naszych rzeczy mają drobne nawyki, z których wagi często nie zdajemy sobie sprawy. Jak dbać o buty, aby służyły nam latami, w codziennym życiu? Pamiętaj, aby zawsze rozsznurowywać obuwie przed ich zdejmowaniem. Dzięki temu zapobiegniesz zbyt mocnemu naciągnięciu materiału, które w efekcie mogłoby doprowadzić do pękania obuwia. Przy zakładaniu butów, wspomagaj się specjalną łyżką. To pozwoli Ci uniknąć tzw. łamania zakładek, a nawet rozerwania cholewki.

Pamiętaj też, aby dawać butom czas na odpoczynek. Codzienna eksploatacja może prowadzić do szybszego zużycia nawet najbardziej wytrzymałego materiału. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest noszenie zamiennie dwóch czy trzech par butów. W kwestii utrzymania obuwia w dobrej kondycji, dużą rolę odgrywa też jego wietrzenie. Pamiętaj o tym, aby od czasu do czasu wystawić buty na świeże powietrze.

Sprawdź również nasz artykuł, w którym podpowiadamy, jak dbać o skórzane buty.

prawidłowe dbanie o butyjak dbać o obuwie

Odpowiednia pielęgnacja

Pielęgnacja to kolejny istotny element w dbaniu o obuwie. Kluczową rolę odgrywa w niej zastosowanie odpowiednich produktów, które zabezpieczają materiał i przedłużają jego żywotność. Dlatego na początku zawsze należy upewnić się, z jakiego dokładnie tworzywa zostało wykonane obuwie. Dla butów ze skóry licowej, zaleca się stosowanie kremów, które nawilżają materiał i zapobiegają jego pękaniu. Buty zamszowe wymagają regularnego szczotkowania specjalną szczoteczką, która utrzymuje w odpowiednim stanie ich strukturę. O buty damskie i męskie wykonane z tkaniny najlepiej zadbasz pamiętając o ich delikatnym, regularnym czyszczeniu.

Regularne czyszczenie

Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonane są buty, musimy pamiętać o regularnym usuwaniu z nich zabrudzeń. Istnieje też uniwersalna zasada, do której należy stosować się przy każdym rodzaju tworzywa: nigdy nie pierzemy naszych butów w pralce. Pamiętaj, aby przed czyszczeniem właściwym, zawsze usunąć z obuwia luźniejsze zabrudzenie. Skóry licowe najlepiej wyczyścisz z wykorzystaniem specjalnego czyścika, szczotki lub lekko zwilżonej ścierki. Z kolei przy butach z dwoiny najlepiej sprawdzi się płótno. Do usuwania zabrudzeń z zamszu i nubuku wykorzystaj specjalną, gumową szczotkę i zmywacz. Więcej informacji znajdziesz w osobnym artykule, w którym piszemy o tym, jak wyczyścić buty zamszowe. Butom tkaninowym najlepiej zafundować “pranie ręczne” z użyciem letniej wody, gąbki i polecanego do danego tworzywa detergentu.

jak dbać o buty na co dzień

Suszenie

Po każdym czyszczeniu obuwie powinno wyschnąć w sposób naturalny - z dala od bezpośrednich źródeł ciepła, grzejników czy kominków. Obuwia nie suszymy też suszarką. Stawiamy je w miejscu, które jest ciepłe i przewiewne. Buty materiałowe możesz wypełnić w środku gazetami lub ręcznikiem papierowym, które wchłoną wilgoć.

Poprzedni
Jak usunąć sól z butów skórzanych? Profesjonalne sposoby
Jak usunąć sól z butów skórzanych? Profesjonalne sposoby
Następny
Styl smart casual damski. Poznaj zasady i stwórz modne stylizacje
Styl smart casual damski. Poznaj zasady i stwórz modne stylizacje