Wpisz i naciśnij enter

Jak dobrać rozmiar obuwia? Kompleksowy poradnik

Jak dobrać rozmiar obuwia?

Odciski, ból, a nawet urazy stopy – kto choć raz chodził w źle dopasowanych butach, wie jak ogromne znaczenie ma dobranie odpowiedniego rozmiaru. Aby go poznać, musimy dokonać dokładnego pomiaru, wziąć pod uwagę nie tylko długość, ale także tęgość, a następnie, sprawdzić wyniki w tabeli rozmiarów. W dzisiejszym wpisie krok po kroku pokażemy Ci, jak prawidłowo dobrać rozmiar buta.

Jak dobrać rozmiar obuwia: sprawdzona metoda na pomiar stopy

Pierwszym krokiem w doborze odpowiedniego rozmiaru buta będzie oczywiście zmierzenie długości i tęgość stopy. Aby to zrobić szybko i sprawnie, będziesz potrzebować:

  • białej kartki w formacie A4,

  • linijki,

  • centymetra krawieckiego,

  • wsparcia w postaci drugiej osoby,

  • ołówka.  

Długość stopy

Pomiar rozpocznij od ułożenia kartki papieru tak, aby krótszym bokiem przylegała do ściany. Następnie stań bosymi stopami na kartce – pięta powinna być dociśnięta do ściany. Poproś swojego pomocnika o to, aby obrysował kształt Twojej stopy. Następnie, za pomocą linijki zmierz na obrysie długość od końca pięty do czubka palców. Narysuj ołówkiem linię łączącą dwa punkty. Wymiar tej linii informuje o długości stopy.

jak zmierzyć stopę

Tęgość obuwia

Do tego, aby prawidłowo określić rozmiar potrzebna nam będzie jeszcze tzw. tęgość obuwia. Pomiar przeprowadzaj w dwóch miejscach: na podbiciu oraz na kości haluksowej. Odmierzona za pomocą centymetra krawieckiego wartość oznacza tęgość. 

Łączymy wyniki pomiarów z rozmiarami czyli jak dobrać rozmiar butów na podstawie różnych systemów

Masz już wymiary Twoich stóp, co oznacza, że połowa pracy już za Tobą. W kolejnym kroku należy odczytać tęgość obuwia i dopasować wymiary do odpowiedniego rozmiaru z tabeli.

  • Tęgość określa się za pomocą liter: E, F, G, H, gdzie E i F oznaczają stopy wąskie, a G i H szerokie. Pamiętaj, że im większy rozmiar buta, tym większa jego tęgość. Jeśli chodzi o różnicę tęgości w ramach tego samego rozmiaru, to wynosi ona ok. 0,65 cm.

Jak prawidłowo dobrać rozmiar buta zestawiając wyniki naszych pomiarów z tabelą rozmiarów? Musisz pamiętać, że na świecie stosuje się różne systemy miar obuwia. Do najpopularniejszych zaliczymy systemy: Paris point, system amerykański oraz angielski. W Polsce najczęściej wykorzystywany jest system europejski, w którym rozmiarówka wyrażana jest w liczbach 38, 39, 40 itd.

rozmiary butów w Polsce

Znasz już swój rozmiar buta? Pięknie modele butów damskich i męskich znajdziesz w sklepie Wojas.

Rozmiar buta: jak dobrać i jakich błędów unikać

Istnieje kilka ważnych czynników, które mogą wpływać na jakość naszych pomiarów. Dzięki tym wskazówkom prawidłowo określisz swój rozmiar i kupisz buty idealnie dopasowane do Twojej stopy.

  • Po pierwsze: pamiętaj, aby zawsze mierzyć obie stopy i brać pod uwagę większe wymiary. Często występują między nimi dysproporcje, które mogą przekładać się na spadek Twojego komfortu w trakcie noszenia butów.
  • Po drugie: pomiarów zawsze dokonuj po południu lub wieczorem, gdy Twoje stopy są już lekko opuchnięte i zmęczone po całym, aktywnym dniu. Mierzenie stóp rano może wiązać się z tym, że wyniki będą różnić się od rzeczywistych wymiarów. Pamiętaj, że buty służą przede wszystkim do chodzenia, dlatego trzeba je dopasować do Twoich realnych potrzeb.
  • Po trzecie: jeśli w trakcie zestawiania Twojego pomiaru z tabelą rozmiarów okaże się, że Twój rozmiar znajduje się pomiędzy dwoma innymi – zawsze wybieraj ten wyższy.
jak dobrać rozmiar butów damskich?jak dobrać rozmiar butów męskich?

Jak dobrać odpowiedni rozmiar buta po pomiarze?

Pamiętaj, że nawet najbardziej precyzyjny pomiar, zawsze musi iść w parze z dokładnym zmierzeniem obuwia. Każdy model jest nieco inny, co przekłada się na to, jaką swobodę ma nasza stopa w bucie. Niektóre buty będziemy też nosić ze skarpetką czy z rajstopami i to właśnie w nich należy przeprowadzić przymiarki.

Powinniśmy mieć również na uwadze, że buty męskie i damskie po zakupie przez około miesiąc będą dopasowywać się do naszej stopy. Najlepszym sposobem na to, aby nogi mogły przywyknąć do obuwia jest oczywiście systematyczne noszenie go. Pamiętajmy jednak, że buty od początku nie mogą być ani za duże, ani za małe. Nie powinniśmy odczuwać, że obuwie uwiera nas w palce, jednak po maksymalnym przesunięciu ich do przodu, odległość między piętą, a końcem buta nie powinna przekraczać długość ok. 1 cm.

jak dobrać rozmiar butów jak dobrać rozmiar butów

Teraz już wiesz, jak prawidłowo zmierzyć stopę i wybrać idealny rozmiar obuwia marki Wojas, aby cieszyć się komfortem i stylem na co dzień. Sprawdź naszą ofertę. 

Poprzedni
Styl smart casual męski. 5 najważniejszych zasad
Styl smart casual męski. 5 najważniejszych zasad
Następny
Eleganckie stylizacje damskie. Kluczowe elementy garderoby każdej eleganckiej kobiety
Eleganckie stylizacje damskie. Kluczowe elementy garderoby każdej eleganckiej kobiety