Wpisz i naciśnij enter

Wybierasz się w góry zimą? Sprawdź, jakie buty Ci się przydadzą

Wybierasz się w góry zimą? Sprawdź, jakie buty Ci się przydadzą

Białe od śniegu szczyty zachęcają do wędrówek. Zimą Tatry, Karkonosze, Bieszczady czy Beskidy, choć wyjątkowo piękne, wymagają od nas szczególnego przygotowania. Przede wszystkim - jakie buty zimowe w góry zabrać, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo na szlaku? Jak się ubrać i co spakować do plecaka? O czym pamiętać planując aktywny wypad poza sezonem? O tym w naszym poradniku!

Górskie wędrówki w sezonie zimowym - na jakie warunki trzeba być przygotowanym?

Zimowe warunki pogodowe nie zniechęcają zapalonych piechurów do przemierzania pokrytych śniegiem szlaków. Warto jednak pamiętać, że biała zima w górach to nie tylko bajkowe krajobrazy, ale też rozmaite zagrożenia. Długotrwała ekspozycja na zimno może prowadzić do wychłodzenia organizmu, a w skrajnych przypadkach do odmrożeń. Silne porywy wiatru i wysoka wilgotność powietrza potęgują uczucie chłodu, przed którym ochronią nas ciepłe i oddychające ubrania. Oprócz nich ważne są też odpowiednie buty zimowe w góry, które ułatwią nam poruszanie się po pokrytym śniegiem szlaku, przedzieranie przez zaspy, a nawet pokonywanie oblodzonych fragmentów. 

Buty zimowe w góry - na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Buty w góry na zimę powinny być przede wszystkim wyposażone w wysoką cholewkę. O ile latem, zwłaszcza na prostych szlakach, wystarczające będą niskie modele, tak przy zimowej aurze wysokie będą zabezpieczać przed przedostawaniem się śniegu do wnętrza obuwia. Ocieplane trekkingowe buty za kostkę zapewnią nam też lepszą ochronę przed mrozem i wiatrem. Dodatkowo, solidna cholewka dobrze stabilizuje stopę, zmniejszając ryzyko kontuzji w niepewnym terenie. Wybierając buty w góry zimowe zwróćmy też uwagę na ich podeszwę. Antypoślizgowa, średnio elastyczna i z agresywnym bieżnikiem zagwarantuje nam pewność na każdym kroku. 

Warto, aby buty zimowe w góry nie chłonęły wilgoci, a jednocześnie cechowały się dobrą cyrkulacją powietrza. Ochronią nas tym samym przed przemoczeniem i zapewnią komfort cieplny mimo ujemnych temperatur.  To jeszcze nie wszystko - buty w góry zimowe muszą być też zwyczajnie wygodne. W tym celu zadbajmy o ich właściwe dopasowanie pod względem rozmiaru. Obuwie górskie powinno być nieco większe od tego noszonego na co dzień i pozwalać na swobodne założenie grubej skarpetki na stopę. 

Buty na śnieg i strój na górskie wędrówki zimą - co się przyda?

Wysokie buty trekkingowe, które stanowią podstawę górskich wędrówek, to jeszcze nie wszystko. Obowiązkowym elementem zimowych wypadów jest też odpowiednia do pory roku odzież. Niezbędna jest zwłaszcza oddychająca bielizna termoaktywna - koszulka z długim rękawem oraz getry, które uchronią nas przed wychłodzeniem i przegrzaniem przy kilkugodzinnym marszu. Kolejna warstwa to polar lub bluza, na którą zarzucimy następnie lekką syntetyczną puchówkę lub chroniący przed wiatrem softshell. Do plecaka spakujmy również przeciwdeszczową kurtkę z membraną. Na dół wybierzmy z kolei wodoodporne spodnie. Nie zapominajmy też o wełnianych skarpetach oraz czapce i rękawiczkach. 

Zwłaszcza na nieco bardziej wymagających szlakach, przydatne mogą okazać się również raczki zakładane na buty w góry na zimę. Ułatwią nam one poruszanie się po oblodzonej powierzchni. W śnieżne i deszczowe dni pomocne będą też stuptuty - materiałowe ochraniacze na buty zabezpieczają spodnie i obuwie przed przemoczeniem. 

Nie tylko obuwie trekkingowe - jakie buty w góry zimą zabrać ze sobą?

Zimowy wyjazd w góry to nie tylko przemierzanie szlaków, ale i atrakcje czekające na nas w dolinach. Dlatego też pakując się na aktywny urlop, nie zapomnijmy zabrać ze sobą dodatkowego obuwia. Jakie buty zimowe w góry zabrać oprócz trekkingowych, które ochronią nas przed zimnem i zapewnią stabilność podczas wędrówki? Przydadzą się zwłaszcza kozaki damskie lub trzewiki męskie, w których wybierzemy się do restauracji na obiad, na spacer po miejscowości czy wizytę w muzeum. Zastanawiasz się jak wybrać odpowiednią długość kozaków? Zobacz nasz poradnik i wybierz idealny model dla siebie.

W zimowe klimaty świetnie wpiszą się też niezwykle modne śniegowce, które świętują swój wielki powrót. Niesprzyjająca wędrówkom pogoda to doskonały czas, aby skorzystać z zabiegów SPA lub pójść na basen - nie zapomnijmy więc o praktycznych klapkach. Po aktywnym dniu dajmy odpocząć naszym stopom - po hotelu, w którym zatrzymaliśmy się podczas urlopu, możemy przemieszczać się w lekkich i wygodnych trampkach lub sneakersach. 

Zimowe bezpieczeństwo w górach - o czym pamiętać?

Zima w górach, choć niezwykle piękna, niesie ze sobą pewne zagrożenia. Dlatego tak ważne jest, aby oprócz skompletowania górskiego ekwipunku, obejmującego przede wszystkim buty na śnieg, zadbać również o przestrzeganie podstawowych zasad zimowego bezpieczeństwa. Przede wszystkim, z rozwagą podejdźmy do planowania trasy. Stopień trudności wędrówki dopasujmy zarówno do naszej kondycji, doświadczenia, jak i wyposażenia górskiego, którym dysponujemy. 

Przed wyjściem koniecznie sprawdźmy też prognozowane warunki meteorologiczne - nie tylko dotyczące temperatury, ale również te o sile wiatru czy opadach śniegu. Nie zapominajmy również o dodatkowym wyposażeniu plecaka. Nie może w nim zabraknąć naładowanego powerbanka, apteczki pierwszej pomocy, zapasu wody i jedzenia oraz telefonu z zapisanymi numerami alarmowymi. 

Planujesz rozpocząć swoją przygodę z wędrówkami w sezonie zimowym? Potrzebna jest Ci odzież i buty zimowe w góry, które sprawdzą się podczas wycieczek mniej wymagającymi szlakami? Damskie i męskie buty na śnieg prezentujemy w bogatej ofercie marki Wojas - skompletuj niezbędny ekwipunek zapewniający przyjemność pokonywania kolejnych kilometrów!

Jak się ubrać na sylwestra? Pomysły na modne stylizacje
Poprzedni
Jak się ubrać na sylwestra? Pomysły na modne stylizacje
Wiecznie zimne stopy? Sprawdź idealne buty po domu i na śnieg
Następny
Wiecznie zimne stopy? Sprawdź idealne buty po domu i na śnieg