Wpisz i naciśnij enter

Biznesowy dress code, czyli wszystko, co musisz wiedzieć na temat formalnego stroju

Biznesowy dress code, czyli wszystko, co musisz wiedzieć na temat formalnego stroju

Znajomość zasad biznesowego dress code’u nie musi obowiązywać każdego, ale jeśli w Twojej pracy jest on wymagany, to zapoznaj się z nim jak najlepiej. Wyznaczniki biznesowego dress code’u są nie mniej istotne, co znajomość etykiety czy savoir-vivre’u. W każdej firmie może obowiązywać nieco odmienna definicja stroju biznesowego, zatem wiedzę podstawową zawsze skonfrontuj z wytycznymi, które dyktuje polityka danej firmy.

 

STRÓJ BIZNESOWY MĘSKI DO PRACY

 

Wiele firm odchodzi od wymogu stosowania się do ścisłego biznesowego dress code’u, jednak są zawody, w których ten rodzaj stroju biznesowego obowiązuje i nie zanosi się na to, żeby coś się miało w tej kwestii zmienić. Strój biznesowy jest bardzo formalny i nie ma w nim przestrzeni na zbytnią ekstrawagancję czy eksperymenty. To, na co możesz sobie pozwolić w ramach kreowania wizerunku w biznesowych ramach, to zestawienia ciekawych, ale dopasowanych faktur, akcent kolorystyczny lub odrobina nonszalancji w doborze dodatków. 

 

Styl biznesowy męski

 

Strój formalny męski - jaki garnitur wybrać

 

Podstawą biznesowego stroju męskiego jest oczywiście garnitur. Nie może być tutaj mowy o źle dopasowanym fasonie, zbyt długich lub zbyt krótkich nogawkach, nieestetycznie zapiętych połach lub za kusych rękawach marynarki. Dobrze skrojony garnitur biznesowy będzie nie tylko świetnie wyglądał wizualnie, ale będzie również bardzo dobrze wyglądał na konkretnej osobie. Jednym z kryteriów, które świadczą o tym, że dany garnitur pasuje do kategorii biznesowego dress code’u jest materiał, z którego został wykonany. 

 

Wełna garniturowa, w zależności od pory roku, może być cieńsza, grubsza, z delikatnym deseniem lub całkowicie gładka. Biznesowy look zdecydowanie nie współgra z włóknami sztucznymi oraz błyszczącym wykończeniem. Dobrze dobrany garnitur biznesowy powinien mieć elegancką podszewkę - tutaj możesz sobie pozwolić na podszewkę w kolorze butelkowej zieleni lub głębokiego bordo. Dobrze skrojony garnitur męski nie powinien być podszyty poduszkami. Minimalizm i wysoka klasa to wyznaczniki, które powinny dominować w stylizacjach biznesowych.

 

Biznesowy dress code do pracy a kolory w męskiej garderobie

 

Jeśli masz zdecydować się na jeden podstawowy kolor garnituru, to najbardziej uniwersalnym odcieniem na biznesowy look będzie w tym przypadku kolor granatowy. Jest to kolor zarezerwowany dla stylizacji biznesowych i każdy jego odcień powinien być akceptowalny w firmie. Za kolorem granatowym w stroju formalnym męskim przemawia również jego uniwersalność oraz to, że z łatwością dopasujesz go do koszuli, butów męskich i dodatków. Kolorami, które również zawierają się palecie strojów biznesowych, są odcienie szarości i grafitu oraz stonowany odcień brązu.

 

Kolor biały w biznesowym dress codzie zarezerwowany jest dla koszul. Biała koszula męska będzie pasowała zarówno do garnituru granatowego, jak i również do szarego czy brązowego. Biała koszula w stroju formalnym męskim może mieć mankiety zapinane na guziki lub spinki. Do stylizacji biznesowych wybieraj minimalistyczne, delikatne wzory spinek, aby nie rzucały się zbyt mocno w oczy, gdyż styl biznesowy nie akcentuje ozdób w ubiorze.

 

Biznesowy dress code męski

 

Jakie buty męskie dobrać do biznesowego stylu

 

W biznesowym stroju męskim zasadą jest to, że im ciemniejszy odcień butów, tym bardziej formalny charakter całej stylizacji. Garnitur biznesowy wymaga stonowanej oprawy, zatem czarne, eleganckie wiedenki lub angielki będą jak najbardziej wskazane. Do ubioru biznesowego pasują również buty brązowe lub popielate. 

 

Styl business casual jest odrobinę mniej formalny od klasycznego stylu biznesowego. Eleganckie buty męskie mogą być wykonane z zamszu, a nie ze skóry licowej. Decydując się na business casual, możesz wybierać jaśniejsze odcienie garniturów i butów, np. ciemny brąz czy butelkową zieleń. Pamiętaj jednak, że nadal jest to styl biznesowy, więc obowiązują stonowane kolory, elegancki krój i ograniczona liczba dodatków. Sprawdź także: Buty męskie casual. Propozycje wygodnych butów na wiosnę.

 

Zasady stroju biznesowego - na co zwracać uwagę?

 

W każdym ze stylów biznesowych zwracaj uwagę na to, aby poszczególne elementy garderoby były porządnie wykonane i uszyte, ponieważ właśnie takie detale świadczą o wysokiej klasie. Nie oszczędzaj na kupnie dobrych butów męskich do garnituru. Jest to wyższy jednorazowy wydatek, ale eleganckie męskie buty, robione ręcznie, z dobrej jakościowo skóry (zewnętrze buta, środek i jego podeszwa) prezentują się bezkonkurencyjnie. Ponadto są trwałe i – odpowiednio pielęgnowane – posłużą Ci naprawdę długo. Wysokiej jakości buty męskie nie starzeją się, one z czasem nabierają szlachetnej patyny!

Poprzedni
Jak dopasować buty do wiosennej, eleganckiej spódnicy
Jak dopasować buty do wiosennej, eleganckiej spódnicy
Następny
Zasady doboru butów do garnituru
Zasady doboru butów do garnituru