Wpisz i naciśnij enter

Jak czyścić skórzane buty? Praktyczne wskazówki i porady

Jak czyścić skórzane buty? Praktyczne wskazówki i porady

Skórzane buty to nie tylko symbol elegancji, ale również synonim komfortu. Jednak, aby obuwie zachowało swój blask i trwałość, musimy wiedzieć, jak prawidłowo zadbać o ich czystość. Z tego artykułu dowiesz się, jak czyścić skórzane buty, a także poznasz profesjonalne metody postępowania z różnymi rodzajami skóry.

Jak wyczyścić skórzane buty: najważniejsze wskazówki

Buty skórzane powinniśmy czyścić regularnie. Dzięki temu unikniemy większych zabrudzeń, które mogłyby trwale uszkodzić obuwie. Pamiętaj też, że buty nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z dużą ilością wody. Wilgoć może doprowadzić do rozklejania obuwia i deformacji materiału. Butów skórzanych nie należy też prać w pralce. 

Sprawdź również nasz artykuł, w którym znajdziesz kompleksowe porady odnośnie tego, jak dbać o skórzane buty.

Jak czyścić skórzane buty: przewodnik krok po kroku

Czyszczenie butów skórzanych to proces, który składa się z kilku etapów. Opis każdego z nich znajdziesz poniżej.

Krok 1: Przygotowanie obuwia

Zanim przystąpimy do właściwego czyszczenia obuwia, musimy je do tego odpowiednio przygotować. Przed zastosowaniem jakichkolwiek środków czyszczących, należy usunąć luźne zabrudzenia. Brud i pył należy zdjąć z obuwia za pomocą delikatnej ściereczki, którą lekko zwilżamy wodą.

Krok 2. Czyszczenie butów

Kiedy nasze obuwie jest już odpowiednio przygotowane, to możemy przystąpić do czyszczenia właściwego. Musimy jednak pamiętać, że każdy rodzaj skóry, wymaga użycia innych środków i akcesoriów czyszczących. Dlatego warto mieć świadomość, z jakiego tworzywa wykonane jest nasze obuwie.

Jak czyścić buty ze skóry licowej?

Skóry licowe wyczyścisz używając włosianej szczotki, czyścika lub przy użyciu delikatnie nasączonej szmatki czy gąbki. Do czyszczenia zabrudzeń można używać też specjalnych pianek czyszczących, które posiadają dodatkowe składniki odżywcze. Dzięki nim nie tylko skutecznie usuwają zabrudzenia, ale też zabezpieczają skórę przed przesuszeniem.

Jak czyścić buty ze skóry licowej lakierowanej?

Ten rodzaj materiału często wykorzystywany jest do tworzenia butów wizytowych, na specjalne okazje. Do czyszczenia obuwia ze skóry licowej najlepiej używać wilgotnej szmatki. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku czyszczenia jasnych skór lakierowanych, które są bardzo wrażliwe na przyjmowanie obcych barwników.

Przypominamy, że eleganckie damskie buty skórzane, które posłużą Ci przez wiele lat, znajdziesz w sklepach Wojas.

Jak czyścić buty skórzane: nubuk i welur

Buty z nubuku wyczyścisz używając specjalnej, gumowej szczotki. Zabrudzenia możesz usuwać niewielką ilością wody, zmywaczem lub specjalną pianką czyszczącą. Do czyszczenia weluru wykorzystaj kostkę czyszczącą.

Jak wyczyścić buty skórzane: zwariowany koń

Skóry o tej wdzięcznej nazwie są zazwyczaj grube i wytrzymałe, dlatego często wykorzystuje się je przy produkcji butów trekkingowych czy górskich. Do ich czyszczenia najlepiej sprawdzi się ścierka nasączona specjalną pianką czyszczącą.

Wytrzymałe, męskie buty skórzane, idealne na ciężkie warunki pogodowe znajdziesz w naszej ofercie.

Jak czyścić buty z dwoiny?

Do czyszczenia tego rodzaju skóry najlepiej używać zwilżonego płótna. Przy dwoinie musimy jednak zachować szczególną ostrożność i nie doprowadzić do przemoczenia obuwia. Dobrą praktyką będzie również używanie kostki czyszczącej, przeznaczonej specjalnie do tego typu skóry.

Jak czyścić buty skórzane: pull up

Pull up to nazwa dla miękkich skór, które szczególnie “lubią” natłuszczenie. Do ich czyszczenia wykorzystaj delikatną ścierkę lub gąbkę w połączeniu z pianką czyszczącą.

Krok 3: Suszenie

Po każdym czyszczeniu, pozostaw buty do wyschnięcia w naturalnych warunkach, z dala od bezpośredniego źródła ciepła. Nigdy nie używaj suszarek ani innych urządzeń grzewczych, które mogłyby uszkodzić skórę.

Krok 4: Odżywianie i ochrona

Po wyschnięciu butów, zastosuj odpowiedni balsam, krem lub spray do skóry, który odżywi materiał i przywróci mu elastyczność. Regularnie używaj impregnatów, dzięki którym zabezpieczysz skórę przed wilgocią i zabrudzeniami.

Mamy nadzieję, że z naszymi wskazówkami Twoje buty zachowają elegancki wygląd, a Ty będziesz cieszyć się nimi przez długie lata.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź również nasz artykuł: jak dbać o buty, aby służyły latami? Sprawdź nasze wskazówki.

Styl smart casual damski. Poznaj zasady i stwórz modne stylizacje
Poprzedni
Styl smart casual damski. Poznaj zasady i stwórz modne stylizacje
Styl smart casual męski. 5 najważniejszych zasad
Następny
Styl smart casual męski. 5 najważniejszych zasad