Wpisz i naciśnij enter

Jak rozbić skórzane buty? 4 sposoby na ich rozciągnięcie

jak rozbić skórzane buty

Pewnie niejednokrotnie zdarzyło Ci się rozchodzić skórzane buty. Często obuwie, które na początku uwiera, po pewnym czasie staje się dla nas całkowicie komfortowe. Jednak dopasowując obuwie do stopy, wcale nie musisz zdawać się na intuicję. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak rozbić buty skórzane za pomocą 4 sprawdzonych metod.

Jak rozbić skórzane buty? O tym warto pamiętać

Konieczność dopasowania obuwia do naszej stopy jest całkowicie naturalna. W zależności od Twoich potrzeb, możesz zdecydować się na sposoby domowe lub profesjonalne, jednak zawsze miej na uwadze te 4 wskazówki:

  • Rozbijanie obuwia jest procesem i powinno odbywać się stopniowo. Zbyt szybkie lub gwałtowne rozciąganie mogłoby doprowadzić do uszkodzenia materiału.

  • Na początku zawsze należy rozeznać się, czy skóra nie jest specjalnie wykończona lub zbyt delikatna. Takie tworzywo byłoby bardziej narażone na zniszczenie w trakcie rozciągania butów.

  • Jeśli wykorzystujesz spraye lub specjalne płyny, najpierw zawsze testuj je na niewielkiej i słabo widocznej części obuwia.

  • Jeśli zamierzasz schować rozbite obuwie do pudełka, nie zapomnij zabezpieczyć go zmiętym papierem lub gazetami. W tym celu możesz też wykorzystać profesjonalne, drewniane prawidła, które bardzo dobrze wchłaniają wilgoć.

Sprawdź również nasz artykuł, w którym znajdziesz profesjonalne porady odnośnie tego, jak czyścić skórzane buty.

Jak rozchodzić skórzane buty? Poznaj najprostszą metodę

Pierwszym i najbardziej intuicyjnym sposobem na to, jak rozbić buty skórzane, będzie oczywiście chodzenie w nich. Do tego, aby obuwie stało się dopasowane do stopy, nie potrzebujesz specjalnych środków, jednak musisz uzbroić się w cierpliwość. 

jak rozchodzić skórzane butyrozciąganie butów skórzanych

Buty możesz rozciągnąć wkładając na stopy grube skarpety lub wykorzystując grubsze wkładki. Następnie kilka dni, przez co najmniej dwie godziny pochodź w nich po domu. Ciepło, które wytworzy się w bucie, doprowadzi do jego rozbicia. Jeśli przestaniesz odczuwać ucisk na palcu lub na pięcie, będzie to znak, że się rozbiły. Największą zaletą tej metody jest jej prostota, jednak musisz mieć na uwadze, że nie jest ona bezbolesna. Pamiętaj również, że niektóre rodzaje skóry są wyjątkowo sztywne, co może powodować dodatkowy dyskomfort w trakcie chodzenia.

Dowiedz się również, jak dbać o skórzane buty.

Jak rozbić buty ze skóry, wykorzystując profesjonalne preparaty?

Zdarzają się sytuacje, w których nie możemy sobie pozwolić na kilkudniowe rozchodzenie butów. Jeśli chcesz zadziałać szybko, dobrym rozwiązaniem będzie użycie specjalnych środków, czyli tzw. rozciągaczy do butów. Wystarczy, że piankę lub spray naniesiesz na miejsce, które uciska stopę, a następnie założysz buty na ok. pół godziny. Preparaty zmiękczają materiał, dzięki czemu ten przestaje uwierać i dopasowuje się do stopy. Metoda z wykorzystaniem pianek lub sprayów jest bardzo wygodna. Musisz jednak pamiętać, aby zawsze wybierać środki rekomendowane do rodzaju skóry, z którego wykonane są Twoje buty.

Szukasz obuwia, w którym zachwycisz ponadczasowym stylem? Sprawdź nasze buty męskie oraz buty damskie.

Zastanawiasz się, jak rozbić skórzane buty? Wykorzystaj do tego gazety!

Ten sposób z powodzeniem wykorzystywały już nasze babcie. Gazety nie tylko pomagają w usunięciu z obuwia wilgoci, ale są także doskonałym sposobem na to, aby dostarczyć ją do środka. Uformowane z papieru kule namaczamy w wodzie, a następnie umieszczamy je w butach. Ważne jest, aby ułożyć je przylegająco i nie pozostawiać między nimi odstępów. Wilgoć, która przenika do wnętrza obuwia, sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna i możliwe jest jej ponowne ukształtowanie. Pamiętaj jednak, że do uzyskania pożądanego efektu potrzeba minimum 24 godzin.

jak rozciągnąć skórzane butyrozbijanie butów u szewca

Rozbijanie butów u szewca

Jak rozciągnąć buty skórzane, jeśli wcześniejsze metody zawiodły lub po prostu nie chcesz tego robić samodzielnie? Nieoceniona może okazać się pomoc szewca. Korzystając z usług specjalisty, zyskasz pewność, że buty nie zostaną uszkodzone. Szewc zazwyczaj rozbija obuwie delikatnie, stopniowo, każdy etap konsultując z klientem. W razie potrzeby zawsze możesz poprosić o poprawki tak, aby buty były idealnie dopasowane do Twojej stopy.

rozciąganie skórzanych butów

Pamiętaj, że uwierające buty skórzane to nie koniec świata. Wykorzystując nasze metody, bez problemu dopasujesz je do stopy.

Poprzedni
Jakie buty pasują do spodni w kratę? Męskie stylizacje
Jakie buty pasują do spodni w kratę? Męskie stylizacje
Następny
Jakie buty pasują do spódnicy ołówkowej? Sprawdź modne połączenia
Jakie buty pasują do spódnicy ołówkowej? Sprawdź modne połączenia