Jak wyczyścić białe skórzane buty? Poradnik krok po kroku
Białe buty skórzane są niezwykle stylowe i uniwersalne. Pasują do większości elementów garderoby i pięknie uzupełniają nasze outfity. Niestety są również podatne na zabrudzenia, a utrzymanie ich w czystości może stanowić wyzwanie. Czyszczenie białego obuwia wymaga odpowiednich technik i środków. W dzisiejszym artykule przedstawiamy profesjonalny poradnik, dzięki któremu bez trudu zadbasz o stan swoich butów.
Jak wyczyścić białe buty skórzane – korzystaj ze sprawdzonych metod
Białe skórzane buty damskie i męskie wybieramy ze względu na ich piękną prezencją i duże możliwości stylizacyjne. Jednak utrzymanie ich w czystości będzie wymagało od nas większego zaangażowania niż w przypadku ciemnego obuwia. Białe buty są szczególnie podatne na kurz i zabrudzenia, dlatego tak ważne jest ich regularne czyszczenie.
Pomimo tego, że wizja czyszczenia białych butów skórzanych z wykorzystaniem pralki może wydawać się kusząca, to stanowczo ją odradzamy. Wysoka temperatura i wirowanie mogą sprawić, że skóra popęka lub ulegnie uszkodzeniu. Dlatego pamiętaj, aby białe buty zawsze czyścić ręcznie, z wykorzystaniem specjalnych preparatów.
Więcej o tym, jak dbać o skórzane buty, przeczytasz w naszym poprzednim artykule.
Świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu szybko usuniesz z butów delikatne zabrudzenia, będą nawilżane chusteczki do czyszczenia i pielęgnacji skóry. Najlepiej mieć je zawsze pod ręką!
Krok pierwszy: przygotuj buty do czyszczenia właściwego
Na początku zawsze należy usunąć z obuwia luźny kurz i zabrudzenia. Wykorzystaj do tego suchą ściereczkę lub szczotkę. W miarę możliwości, wykonuj ten krok, gdy brud jest świeży i nie osadził się zbyt głęboko w strukturze buta.
Krok drugi: jak wyczyścić białe buty skórzane, gdy zabrudzenie jest większe
Jasne buty brudzą się często i szybko, a w wielu sytuacjach konieczne może okazać się ich dokładniejsze czyszczenie. W tym celu możesz sięgnąć po ścierkę delikatnie nasączoną wodą lub wykorzystać profesjonalne preparaty.
Przy skórze licowej doskonale sprawdzi się zmywacz, który znajdziesz w sklepie Wojas. W przypadku białych butów z zamszu lub nubuku możesz wykorzystać specjalną piankę czyszczącą. Delikatnie przecieraj buty ściereczką i pamiętaj, aby nie doprowadzić do nadmiernego przemoczenia skóry.
Jeśli posiadasz białe skórzane buty męskie lub damskie typu sneakers, koniecznie zaopatrz się w Solo Cleaner, czyli zmywacz do jasnych podeszw. Dzięki niemu bez problemu oczyścisz ten element obuwia, który ma bezpośredni kontakt z podłożem, przez co jest narażony na dużo mocniejsze zabrudzenia.
Sprawdź również nasz artykuł, w którym podpowiadamy, jak czyścić skórzane buty każdego rodzaju.
Krok trzeci: pozwól butom wyschnąć
Jedną z podstawowych zasad, które informują nas o tym, jak dbać o buty, jest ich suszenie. Nie przyspieszaj tego etapu, nie używaj suszarki i nie stawiaj obuwia bezpośrednio przy grzejniku czy innym źródle ciepła. Zbyt wysoka temperatura mogłaby doprowadzić do zniszczenia materiału, dlatego buty powinny wyschnąć naturalnie.
Krok czwarty: pielęgnacja
Wiesz już, jak czyścić skórzane buty w kolorze białym, jednak nie mniej ważne jest to, co zrobisz z nimi później.
Kiedy buty są czyste, dobrze widać na nich drobne zabrudzenia i otarcia skóry. Są one czymś całkowicie naturalnym, a na białym obuwiu pojawiają się szybko. Doskonałym sposobem na ich zniwelowanie będzie wykorzystanie pasty kryjącej Wojas Bianco, która wyrównuje koloryt butów. Produkt można stosować przez cały rok, jednak musisz pamiętać, że nie jest on właściwy do weluru i nubuku. W przypadku jasnych butów ze skóry licowej dobrze sprawdzi się także bezbarwny krem do pielęgnacji. Preparat nie tylko nadaje butom elegancki połysk, ale także zabezpiecza je przed osadzaniem kurzu.
Krok piąty: zabezpieczenie obuwia
Często zapominamy, że impregnacja butów powinna być wykonywana więcej niż raz. Oczywiście, zabezpieczenie butów zaraz po zakupie jest niezwykle istotne, jednak zabieg ten musimy regularnie powtarzać.
Pamiętaj, aby impregnować buty specjalnie przeznaczonymi do tego preparatami, które nie zablokują dostępu powietrza do materiału, a także ochronią go przed skutkami promieniowania UV.